Účinným protizápalovým a antipyretickým liekom na akútne respiračné vírusové infekcie, bolesť hrdla a zápal stredného ucha u dieťaťa je Paracetamol - detský sirup alebo suspenzia. Tento nástroj sa používa na horúčku a bolesť akéhokoľvek pôvodu u detí starších ako 6 mesiacov. Liečivo by sa malo presne dávkovať tak, aby liečba nespôsobovala bolesti žalúdka a pečene.

Forma uvoľnenia, zloženie

Paracetamol je k dispozícii pre deti vo forme hustých tekutín s príjemnou vôňou a sladkou chuťou. Farba sirupu je žltkastá, suspenzia je bielo-ružová. Fľaše s objemom 50 m, 100 ml sú balené v lepenkových škatuliach s obrázkami a nápismi potvrdzujúcimi, že liek je určený pre deti. Pre dieťa je ľahšie piť sladkú a aromatickú tekutinu ako tuhá tableta.

Sirup "Paracetamol" je účinné antipyretické a protizápalové činidlo.

Obsah účinnej látky v sirupe "Paracetamol" pre deti je 120 mg na 5 ml roztoku. Aktívna zložka má iný názov - acetaminofén. Ide o relatívne bezpečný, voľne predajný liek pre deti. Medzi pomocné látky patria sacharóza, etanol a príchute, ktoré napodobňujú chuť jahod alebo pomaranča.

Farmakologické účinky a indikácie na použitie

Vysoká teplota u detí je nebezpečná pre vývoj komplikácií infekčného zápalového procesu, výskyt záchvatov.„Paracetamol“ znižuje bolesť a teplotu v dôsledku účinku na funkcie príslušných nervových centier.

indikácie:

  • Bolesť miernej až strednej intenzity v krku, ušiach, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, zubov (vrátane zubov).
  • Horúčka pri chorobách infekčného pôvodu.
  • Horúčka po očkovaní.
  • Bolesť spôsobená popáleninami alebo zraneniami.
  • Teplo nejasnej etiológie.
  • Neuralgia.

Lekárski odborníci odporúčajú používať paracetamol, ibuprofén alebo kombinované lieky s týmito účinnými látkami v zmesi, aby sa zbavili febrilného syndrómu. Lieky sú antipyretiká, narkotiká. Paracetamol patrí medzi anilidy, ibuprofén - do skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Účinok paracetamolu na oblasť zápalu je omnoho slabší ako ibuprofén a iné NSAID. Acetaminofén však menej dráždi gastrointestinálnu sliznicu.

V akom veku môžu byť deti podávané?

Pediatrickí lekári a výrobcovia liekov odporúčajú používať sirup paracetamolu deťom na liečbu detí starších ako 3 mesiace. Náradie je možné opiť pre deti do 12 rokov.

„Paracetamol“ má vekové obmedzenia.

„Paracetamol“ pre deti sa používa na zníženie teploty pri akútnych vírusových infekciách dýchacích ciest, ochoreniach dýchacích ciest a stredného ucha a „klasických“ detských infekcií (ovčie kiahne, šarlach, rubeola atď.).

Dojčatá dostávajú sirup pri teplotách nad 38 ° C. Deti staršie ako 1 rok užívajú tento liek pri t = 38,5 ° C.

Ako dlho antipyretikum začne pôsobiť?

Účinok po užití lieku sa pozoruje asi po pol hodine.

Účinok lieku sa začína objavovať v priemere 25 minút po použití dávky zodpovedajúcej veku a hmotnosti pacienta. Acetaminofén dosiahne svoju maximálnu koncentráciu v krvi do 30-60 minút po požití. Antipyretický účinok je maximálny počas prvých 2 hodín, potom začne klesať.

Detský sirup "Paracetamol": návod na použitie

Pred použitím sa tekutý obsah injekčnej liekovky pretrepe. Na presnejšie dávkovanie sirupu použite striekačku alebo lyžicu. Výrobcovia vložili jedno zo zariadení do kartónového obalu.

Dávkovanie a spôsob podávania

Sirup / suspenzia sa podáva dieťaťu medzi jedlami, najskôr 1 až 2 hodiny pred jedlom alebo po jedle. Liek sa riedi iba vtedy, ak dieťa nemôže piť silnú tekutinu. Návod na použitie obsahuje podrobné informácie o dávkach sirupu pre deti rôzneho veku.

Terapeutická dávka lieku závisí od veku a hmotnosti dieťaťa

Naraz:

  • bábätká 2 - 3 mesiace s telesnou hmotnosťou 4,5 - 6 kg - podľa predpisu lekára;
  • deti od 3 do 12 mesiacov s hmotnosťou väčšou ako 6 kg: 2,5 - 5 ml (0,5 - 1 odmerná lyžica, m. l.);
  • od 1 roka do 5 rokov: 5 až 10 ml (1 až 2 m. l.);
  • od 5 do 12 rokov: 10 - 20 ml (2 - 4 m. 1);
  • deti vážiace viac ako 60 kg: 20 - 40 ml (4 - 8 ml. L.).

Dávka sirupu poskytuje podiel 10 až 15 mg účinnej látky na 1 kg telesnej hmotnosti.

Deti môžu užívať sirup paracetamolu až štyrikrát denne. Počas dňa sa dieťaťu podáva najviac 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti.

Osobitné pokyny na používanie sirupu

Ak je dieťa choré, rodičia nemajú vždy možnosť ísť s ním navštíviť lekára alebo zavolať pediatra doma.

Trvanie užívania sirupu ako antipyretika by nemalo prekročiť 3 dni, aby sa znížila závažnosť bolesti - 5 dní.
  • Bez konzultácie s lekárom sa môže výrobok na báze paracetamolu podať dojčatám starším ako 2 mesiace.
  • Dieťa staršie ako 3 mesiace je liečené antipyretikami a analgetikami bez detského lekára po dobu 3 dní.
  • Sirup "paracetamol" ako analgetikum pre rôzne typy syndrómu bolesti sa používa nie dlhšie ako 5 dní.
  • Nedávajte svojmu dieťaťu antipyretikum v množstvách určených na liečbu dospelých.
  • Je potrebné vyhnúť sa predávkovaniu, ktoré je možné, ak sa sirup, rektálne čapíky a suspenzia s rovnakou účinnou látkou podajú súčasne.

Liekové interakcie s inými liekmi

Antihistamíny zvyšujú terapeutické účinky sirupu paracetamolu pre deti. Temperačné dieťa môže byť podávané cez noc v rovnakom čase ako antipyretikum Zyrtec kvapky alebo sirup Erius. Antihistaminiká znižujú intoxikáciu tela a bránia výskytu alergických reakcií na lieky.

Biologická dostupnosť aktívnej látky sirupu paracetamolu po užití aktívneho uhlia je znížená. „Fenobarbital“ a „rifampicín“ znižujú antipyretický účinok lieku. Antiepileptiká a etanol zvyšujú rýchlosť tvorby metabolitov vrátane tých, ktoré negatívne ovplyvňujú pečeň (hepatotoxické).

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie

Sirup „Paracetamol“ pre deti je predpísaný drvivej väčšine mladých pacientov s vysokou horúčkou a sťažnosťami na bolesť. Sladký liek by sa však nemal podávať pacientom s vrodenými metabolickými poruchami jednoduchých uhľohydrátov.

Paracetamolový sirup je všeobecne dobre tolerovaný.

Kontraindikácie pri užívaní drogy sú:

  • precitlivenosť na hlavné a / alebo pomocné zložky;
  • závažné porušenie pečene;
  • zlyhanie obličiek;
  • vek 0 - 2 mesiace;
  • gastritídu.

Lieky na báze paracetamolu sa predpisujú s opatrnosťou v prípade ťažkej anémie, leuko- a trombocytopénie, stredne zhoršenej funkcie pečene, detí vo veku od 2 do 3 mesiacov a predčasne narodených detí. Možné negatívne účinky účinnej látky sirupu: alergické reakcie vo forme svrbivých vyrážok na koži, slizniciach a angioedéme (Quincke).

Akútna otrava drogami u detí v prvý deň sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťou žalúdka, silným potením. Môže sa vyskytnúť vracanie a hnačka. Symptómy predávkovania sa zhoršujú po 24 - 48 hodinách: bolesti sa objavujú v pravej hypochondrii, srdcové arytmie. Najzávažnejšie následky sú encefalopatia a kóma.

Okamžite by ste mali prestať užívať liek a vyhľadať lekársku pomoc. Pri zvládnutí stredne ťažkých príznakov predávkovania pomôže príjem črevných sorbentov: Aktívne uhlie, Biely karboaktívny, Polyfán.

Analógy antipyretického sirupu

Prípravky s rovnakou účinnou látkou môžu mať niekoľko foriem uvoľňovania a rôzne obchodné názvy. Paracetamol v detskej dávke je obsiahnutý v rektálnych čapíkoch Cefecon D, perorálnych suspenziách Kalpol a Panadol Baby. V skrinke rodinného lekárstva musia byť tieto lieky.

 

"Paracetamol" pre deti začne pôsobiť po 30 minútach. Účinok lieku pri vysokej teplote u dieťaťa je dostatočný na 2 až 4 hodiny. Rektálne čapíky "Cefecon D" s rovnakou účinnou látkou pôsobia rýchlejšie, teplota sa zníži po 15 - 20 minútach.

Ak má dieťa horúčku, migréna, môže spôsobiť zvracanie sirupy a tablety. V takýchto prípadoch, ako aj pri gastritíde, sú výhodné rektálne čapíky s paracetamolom.

Pediatri odporúčajú, ak si dieťa udržuje teplotu vyššiu ako 38,5 ° C dlhšie ako tri dni, vymeňte antipyretický sirup. Nahraďte detský liek „Paracetamol“ inou účinnou látkou. Zvyčajne ide o suspenziu „Nurofenu“ pre deti, ktorá obsahuje ibuprofén (100 mg / 5 ml) alebo rektálne čapíky vyrobené pod rovnakým obchodným názvom. Pôsobenie ibuprofénu trvá 6 až 8 hodín.

"Paracetamol extra" pre deti je dostupný vo forme prášku na prípravu roztoku na perorálne podanie. V 1 vrecúšku sú okrem hlavnej látky obsiahnuté aj rastlinné extrakty (mačací pazúr, horúčka, zemiakové výhonky), ktoré zvyšujú terapeutický účinok.Pri kombinovaní rôznych aktívnych zložiek dochádza k zvýšeniu terapeutického účinku každej z látok a k oslabeniu možných negatívnych prejavov jednotlivých látok v kompozícii.