Liek s antipyretickými vlastnosťami by mal byť vždy v lekárskej skrinke, najmä pri sezónnom nachladnutí. Lekári odporúčajú v kompozícii používať liečivá s paracetamolom. Aký je účinok tejto látky, či ju môže vziať každý a ako ju správne používať - tieto a mnohé ďalšie skutočnosti v našom článku.
Obsah materiálu:
- 1 Formy uvoľňovania a zloženie liečiva
- 2 Farmakologický účinok a farmakodynamika
- 3 Čo Paracetamol pomáha
- 4 Ako dlho začne antipyretikum pôsobiť?
- 5 Návod na použitie Paracetamol pre dospelých a deti
- 6 Počas tehotenstva a laktácie
- 7 Liekové interakcie
- 8 Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie
- 9 Analógy antipyretika
Formy uvoľňovania a zloženie liečiva
Úplný názov účinnej látky je paraacetylaminofenol, ktorý je presne uvedený v adresároch chemickej nomenklatúry. V Európe a Amerike tento názov znie ako acetaminofén alebo skrátene APAP, menej často sa používa paracetamol. V USA je paracetamol známy ako tylenol.
Droga zo skupiny anilidov je kvôli svojim analgetickým a antipyretickým vlastnostiam zaradená do zoznamu životne dôležitých liekov WHO.
V našej krajine je paracetamol ako jedna zo zložiek prítomný v rôznych liekoch. Existujú tiež samostatné formy lieku s rovnakým názvom.
- Rektálne čapíky sú najrýchlejšie pôsobiacou verziou lieku, ktorý sa raz v konečníku rýchlo vstrebáva do krvného riečišťa. Vyrábajú sa „detské“ čapíky (s 80, 170, 330 mg paracetamolu) a „dospelí“ (s 0,5 alebo 1 g). V sviečkach sú okrem acetaminofénu prítomné aj pevné tuky.Poskytujú vhodnú konzistenciu pre podávanie liečiva. Čapíky sa balia po 5 alebo 10 kusoch.
- „Paracetamol“ v tabletách je výhodným variantom liečiva. Existujú jednoduché (enterosolventné) a šumivé tablety. Obsah účinnej látky sa líši - existujú tablety s 0,2, 0,25, 0,325 a 0,5 g acetaminofénu. Ďalšie komponenty sú početné ďalšie komponenty. V balení lieku je 10 alebo 20 tabliet.
- Malinový aromatický sirup je optimálnou formou pre najmladších pacientov. Okrem paracetamolu obsahuje cukor, farbivá a arómy, čo dodáva lieku dobrú chuť. Pomáha to rodičom v prípade horúčky dieťaťa, aby mu bez problémov podávali liek. V tmavých fľašiach (50 a 100 ml) - 2,4% paraacetylaminofenolu, ako aj v alkohole, vode, riboflavíne, malinovej aróme, propylénglykole, cukre a kyseline citrónovej. V balení spolu s vložkou sa nachádza lyžička na sirup.
- Droga vo forme suspenzie sa líši od predchádzajúcej verzie v neprítomnosti cukru. Nie je to sladké, ale vhodné aj pre deti. Namiesto malín obsahuje jahodovú príchuť a zodpovedajúce farbivo. Percento účinnej látky je rovnaké ako v sirupe. Balenie - vo fľašiach po 100 a 200 ml, balené v lepenkových škatuliach obsahujúcich aj pokyny a dávkovač.
Môžete použiť rôzne formy „Paracetamolu“ a zvoliť takú, ktorá je v určitej situácii pre určitý vek najvhodnejšia.
Farmakologický účinok a farmakodynamika
Liek je uznávaný ako účinný antipyretikum. Pôsobí priamo na termoregulačné centrá a zaisťuje rýchly pokles teploty.
Aj acetaminofén patrí do skupiny analgetík, je schopný spoľahlivo zmierniť akútnu bolesť rôzneho pôvodu. Liek inhibuje reakciu mozgových receptorov zodpovedných za bolesť.
Derivát fenacetínu má protizápalové vlastnosti, ale nie sú také výrazné ako napríklad v liekoch skupiny NSAID. Preto je účinný iba v počiatočných fázach zápalového procesu.
Rýchlosť účinku sa tiež zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že účinná látka sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvného obehu. Po 30 minútach sa pozoruje pokles teploty a pokles bolestivých pocitov. Maximálna koncentrácia paracetamolu, ktorá preniká do všetkých tkanív, sa pozoruje čoskoro - najneskôr do 2 hodín.
90 - 95% látky sa v pečeni rozkladá na štruktúrne zložky. Metabolity sa rýchlo vylučujú obličkami.
Čo Paracetamol pomáha
Teplo a bolesť sprevádzajú mnohé choroby rôzneho pôvodu. Účelom tohto lieku je zmierniť tieto nepríjemné príznaky, ktoré zhoršujú pohodu človeka.
"Paracetamol" nelieči chorobu, odstraňuje príznaky, ktoré môžu spôsobiť komplikáciu patológie.
Lieky sa najčastejšie používajú ako sanitka s výskytom charakteristických symptómov. Farmaceutický prípravok sa tiež často používa ako zložka komplexnej liečby ochorení rôzneho pôvodu.
Nástroj sa používa:
- na zmiernenie akútnych bolestí hlavy migrény;
- s myalgiou na odstránenie svalových kŕčov;
- znížiť teplotu v prípade horúčky spôsobenej infekčnými chorobami (šarlach, kiahne kiahní, angína, chrípka, osýpky, zápal stredného ucha, atď.);
- na zabránenie alergickým reakciám u detí po očkovaní;
- s ťažkými zubami, stomatitídou;
- na anestéziu po zraneniach, poraneniach, modrinách, popáleninách;
- so symptómami neuralgie;
- pri liečení Reyeovho syndrómu spojeného s akútnou pečeňou
- nedostatočnosť a encefalopatia;
- s bolestivými obdobiami;
- na odstránenie bolesti kĺbov.
Na zlepšenie pohody a odstránenie príznakov zápalového procesu by ste nemali pokračovať v užívaní dlhšie ako tri dni. V prípade, že príznaky nezmiznú počas tohto obdobia, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára kvôli diagnostike a správnej liečbe.
Ako dlho začne antipyretikum pôsobiť?
Po užití drogy si môžete byť istí, že o tretinu hodiny horúčka ustupuje a bolesť ustupuje.
Čapíky pôsobia najrýchlejšie, pretože k absorpcii paracetamolu z konečníka do krvného obehu dochádza takmer okamžite. Zostávajúce formy lieku sú o niečo pomalšie ako čapíky, pretože najskôr musíte dostať tablety alebo sirup do zažívacieho traktu a potom do krvného obehu.
Najväčší účinok lieku sa pozoruje po hodine a pol po použití akejkoľvek formy. Túto účinnosť sa môže pochváliť len málo analgetík.
Návod na použitie Paracetamol pre dospelých a deti
Pred začatím liečby je potrebné podrobne preštudovať pravidlá používania lieku, aby sa dosiahol efektívny výsledok s najnižšou možnou dávkou.
Suspenzia, paracetamolový sirup pre deti
Sirup je pohodlnejší, pre deti je ľahšie prehltnúť, nespôsobuje odmietnutie, ako sa to stáva pri tabletách. Trojmesačné dieťa už môže dostať takýto liek.
Dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti dieťaťa. Denne sa môže užiť 10 až 15 miligramov paracetamolu na 1 kilogram hmotnosti. Zároveň nie je možné piť také množstvo lieku, je rozdelené na najmenej 3 dávky.
Na presné odmeranie požadovanej dávky použite vhodnú lyžičku, ktorá je pripojená k lieku. Malo by sa pamätať na to, že v 5 ml sirupu alebo suspenzie - 120 mg acetaminofénu.
Inštrukcia označuje štandardnú dennú dávku pre rôzne vekové kategórie.
Má sa rozdeliť na 3 - 4 dávky s intervalom najmenej 4 hodiny:
- deti 3 - 12 mesiacov - 2,5 - 5 ml (½ - 1 čajová lyžička);
- deti vo veku 1 - 5 rokov - 5-10 ml (1 - 2 lyžičky);
- 6 až 12 rokov - 10 až 20 ml (2 až 4 čajové lyžičky);
- dospievajúci s hmotnosťou 60 kg alebo viac - 20 - 40 ml (4 - 8 čajových lyžičiek).
Dospelí môžu tiež užívať sirup alebo suspenziu, ale to nie je úplne vhodné, je lepšie používať liek v tabletkách.
Paracetamolové pilulky
odporúčame užiť jednu a pol až dve hodiny po jedle, bez žuvania, vypiť veľa tekutín.
Tablety môžu obsahovať rôzne množstvá paracetamolu, preto si pozorne prečítajte pokyny.
Maximálna denná dávka účinnej látky:
- 3 roky - 6 rokov - 1 000 mg;
- 7 - 9 rokov - 14000 mg;
- 10 - 12 rokov - 2000 mg;
- deti po 12 rokoch - dospelí - 4000 mg.
Dávku môžete užívať každé 4 hodiny, pričom sa proporčne rozdelí denná dávka.
Rektálne čapíky pre dospelých a deti
Množstvo paraacetylaminofenolu v čapíkoch sa líši, pretože sú dostupné pre rôzne vekové kategórie.
Inštrukcia označuje maximálnu možnú dávku látky, ktorú je možné užiť za deň:
- od 6 do 12 mesiacov - 400 mg;
- od 1 roka do 3 rokov - 600 mg;
- od 3 do 5 rokov - 800 mg;
- od 5 do 10 rokov - 1400 mg;
- od 10 do 12 rokov - 2000 mg;
- od 12 rokov a viac - 4000 mg.
Antipyretikum nemôžete užívať dlhšie ako tri dni. Ak sa stav nezlepší, na odstránenie príčiny patológie sú potrebné ďalšie terapeutické metódy.
Počas tehotenstva a laktácie
Prvý trimester gravidity je kontraindikáciou užívania drogy, pretože môže mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu.
Ale v nasledujúcich obdobiach, ak je to potrebné, na rýchle zmiernenie bolesti alebo zníženie teploty u ženy, môžete použiť „Paracetamol“. Tento liek je považovaný za bezpečnejší ako mnoho liekov zo skupiny NSAID.
Dojčiaca matka môže tiež prijať liek na odstránenie nepríjemných príznakov, ktoré zhoršujú jej zdravie.
Rozhodnutie o použití musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom, aby sa predišlo nežiaducim vedľajším účinkom.
Liekové interakcie
Kombinácia lieku s kofeínom, kyselinou salicylovou, nepriamymi koagulanciami, antispasmodikami a kodeínom zvyšuje účinnosť týchto liekov.
Antiepileptiká, izoniazid, barbituráty, aktívne uhlie a zidovudín znižujú terapeutický účinok acetaminofénu a zvyšujú prejav vedľajších účinkov.
Musí sa vylúčiť príjem alkoholu a liekov obsahujúcich alkohol počas liečebného obdobia. Alkohol v kombinácii s paracetamolom má škodlivý vplyv na pečeň, obličky a pankreas.
Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie
Zákazy používania lieku sú také podmienky:
- precitlivenosť na zložky liečiva;
- detský vek (do 3 mesiacov v prípade sviečok a sirupu, do 3 rokov v prípade tabliet);
- pokročilý vek (po 70);
- 1 trimester gravidity;
- astmatické príznaky;
- vírusová hepatitída;
- závažné patológie obličiek a pečene;
- žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
- hyperkaliémia;
- krvácanie v zažívacom trakte;
- pooperačné obdobie (po operácii koronárneho bypassu);
- chronický alkoholizmus;
- zápalové procesy, erózia v konečníku (pre čapíky).
Vedľajšie účinky sa vyskytujú pri nízkej frekvencii.
Medzi ne patrí:
- alergické reakcie;
- celková slabosť, závraty;
- tráviace ťažkosti, nevoľnosť, zvracanie;
- epigastrická bolesť;
- ospalosť alebo nespavosť;
- anémia;
- arytmie;
- pokles hladiny cukru;
- znížená funkčnosť obličiek a pečene;
- poškodenie rektálnej sliznice (pri liečbe čapíkov).
K predávkovaniu dochádza aj po miernom nadbytku dávky lieku alebo po pokračovaní v odporúčanom trvaní liečby. Príznaky sa vyskytujú pri zvyšovaní závažnosti vedľajších účinkov lieku, až po smrť pečeňových buniek, žalúdočné krvácanie, záchvaty a kómu.
Analógy antipyretika
Kompletné synonymá pre účinnú látku - acetaminofén - sú liečivá od zahraničných výrobcov:
- „Perfalgan“ - injekcie paracetamolu vyrobené vo Francúzsku alebo USA;
- „Efferalgan“ - prášky rozpustné vo vode vyrobené vo Francúzsku;
- „Panadol“ - tablety (enterosolventné a šumivé), pozastavenie anglickej a francúzskej výroby.
Paracetamol je súčasťou iných liekov:
- s kofeínom - Askofen-P, Panadol Extra, Migrenol, Pentalgin, Streamol Plus;
- s kodeínom - „Codelmix“, „Parkocet“, „Solpadein“;
- s psychotropnými liekmi - „Quintalgin“, „Santoperalgin“;
- s vitamínom C - „Apap C Plus“, „Efferalgan s vitamínom C“, „FluZiOZ“.
Podobné antipyretické a analgetické účinky sú:
- "Nurofen";
- "Spazmalgol";
- "Strimol";
- "Ibuprofen";
- "ANALGIN inj";
- "Naproxen";
- "Voltaren";
- "Tsitramon";
- "Nimesulid";
- "Ak chcete mať";
- "Tsefekon N";
- "Nimesil";
- "Diklak";
- "Tempalgin";
- "Meksalen".
Každý z analógov sa vyznačuje vlastnosťami používania, zákazmi a odporúčaniami na použitie. Pokyny na prijatie podáva lekár na základe klinického obrazu a veku pacienta.