Tablety ibuprofénu sa často predpisujú na zmiernenie bolesti a normalizáciu telesnej teploty. Ich rozsiahle použitie sa vysvetľuje terapeutickým účinkom a účinnosťou liečiva, ktoré sa podrobne preštudovalo a tiež potvrdzuje relevantnými štúdiami. To umožnilo pridať ibuprofén do zoznamu základných liekov WHO.

Zloženie antipyretika

Aktívna zložka lieku je látka s rovnakým názvom - ibuprofén. Jeho hmotnostný podiel v tabletách môže byť 200 mg alebo 400 mg. Okrem ibuprofénu obsahuje kompozícia liečiva pomocné zložky, ktoré prispievajú k rovnomernému rozdeleniu hlavnej látky.

Ďalšími prvkami sú:

  • stearát horečnatý;
  • karmuazín (E122);
  • povidón;
  • polysorbát 80;
  • oxid titaničitý (E171);
  • zemiakový škrob;
  • Valium;
  • koloidný oxid kremičitý bezvodý;
  • polyetylénglykol 6000.

Farmakologický účinok, farmakodynamika a farmakokinetika

Ibuprofén je súčasťou skupiny NSAID (nesteroidných protizápalových liekov) derivátov kyseliny propiónovej. Účinnosť tohto lieku je založená na potlačení syntézy prostaglandínov vo všetkých telesných tkanivách a na stenách krvných ciev. Liek tiež zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, pretože zabraňuje agregácii krvných doštičiek (lepeniu).

Ibuprofen sa etabloval ako účinný spôsob na zmiernenie bolesti, zníženie tepla a odstránenie zápalu.

Účinná látka liečiva sa môže rýchlo absorbovať a rovnomerne distribuovať do celého tela, čo poskytuje terapeutický účinok. Zložka sa vylučuje obličkami úplne.

Maximálna hladina koncentrácie ibuprofénu v krvi sa dosiahne 45 minút po užití lieku na lačný žalúdok. V kombinácii s jedlom je tento indikátor stály po 1-2 hodinách. Polčas aktívnej zložky sa pohybuje od 2 do 2,5 hodiny.

Prečo je ibuprofén predpísaný

Liek sa používa ako nezávislý nástroj a ako súčasť komplexnej liečby ako adjuvans pre rôzne patológie.

Ibuprofen je schopný poskytnúť terapeutický účinok pri:

  • reumatoidná artritída vrátane Stillovej choroby;
  • bolesť na pozadí podvrtnutia;
  • osteoartritída;
  • zápal škrupiny kĺbov;
  • ankylozujúca spondylitída;
  • bursitis;
  • zápal šliach;
  • tenosynovitída;
  • bolesť v dolnej časti chrbta;
  • bolestivá menštruácia;
  • pravidelné alebo pravidelné bolesti hlavy, ako aj migréna;
  • neuralgia;
  • dysmenorea;
  • pooperačné a zubné bolesti.

Ako súčasť komplexnej liečby sa Ibuprofen predpisuje na adnexitídu a proktitídu. Tento liek sa tiež používa na odstránenie príznakov horúčky s chrípkou a SARS.

Návod na použitie pre dospelých a deti

Tablety ibuprofénu sú určené na perorálne podanie. Minimálna dávka lieku by sa mala používať na krátke obdobie: na zastavenie bolesti - 5 dní a zníženie horúčky - 3 dni. Ak počas tejto doby príznaky nezačnú oslabovať, lieky by sa mali zastaviť a poradiť sa s odborníkom.

Je prípustné predpisovať ibuprofén dospelým a deťom starším ako 6 rokov, ak ich hmotnosť presahuje 20 kg. Pri zníženej telesnej hmotnosti je používanie tohto lieku zakázané, a to aj po dosiahnutí určeného veku.

Dávka ibuprofénu pre deti a dospelých sa podľa návodu na použitie vypočíta v závislosti od hmotnosti pacienta v pomere 20 - 30 mg na 1 kg za deň. Prekročenie normy je zakázané, aby sa nevyvolal výskyt vedľajších účinkov. Liek môžete užívať bez ohľadu na jedlo a piť ho.

Tablety ibuprofénu 200 mg

Norma lieku tejto formy uvoľňovania pre dospelých a deti s hmotnosťou nad 30 kg je 1 - 2 tablety každých 6 hodín. Ale s maximálnou dennou dávkou nie viac ako 1200 mg lieku, čo je 6 tabliet 200 mg ibuprofénu.

Pre deti s hmotnosťou od 20 do 30 kg (6-11 rokov) je dovolené užívať 1 tabletu (200 mg) každých 6 hodín. Zároveň by však maximálna dávka lieku nemala prekročiť 600 mg (3 tablety).

400 mg tablety ibuprofénu

Táto forma uvoľňovania liečiva je určená výlučne pre dospelých pacientov. Užívanie tohto lieku sa má robiť bez ohľadu na jedlo 1krát za 6 hodín, vypiť 1 tabletu.

V súhrne je maximálny denný príjem 1200 mg (3 tablety po 400 mg).

U osôb staršej vekovej skupiny, ako aj u pacientov s miernou, stredne závažnou funkciou obličiek a pečene nie je potrebná žiadna úprava normy na príjem ibuprofénu.

Počas tehotenstva a laktácie

Ibuprofen je možné predpísať tehotným ženám v počiatočných štádiách tehotenstva, keď potenciálny prínos prevyšuje potenciálne riziko. Podľa odborníkov droga nie je schopná narušiť normálny vývoj dieťaťa v maternici počas 1. a 2. trimestra.

Súčasne sa však gynekológovia snažia vyhnúť užívaniu tejto drogy počas tehotenstva, pretože ide o lieky NSAID, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť potratu 2,4-krát.

V prípade dojčenia je ibuprofén zriedkavou výnimkou, pretože aktívna zložka lieku prakticky nevstupuje do mlieka.Preto je pre dieťa úplne bezpečná.

Ale v prípade potreby môžete úplne zabrániť aj minimálnemu požitiu lieku do tela dieťaťa. Na tento účel stačí vziať do úvahy, že najvyššia koncentrácia v krvi sa pozoruje po dobu 30 až 120 minút po podaní. Preto počas tohto obdobia je potrebné vyhnúť sa dojčeniu.

Liekové interakcie

Kombináciu ibuprofénu s inými liekmi má predpisovať lekár. Akákoľvek osobná iniciatíva pacienta môže viesť nielen k neprítomnosti účinku liečby, ale môže tiež vyvolať vývoj vedľajších účinkov.

Vlastnosti interakcie ibuprofénu s inými liekmi:

názovVýsledok kombinácie
Kyselina acetylsalicylováIbuprofén potláča antiagregačné a protizápalové účinky aspirínu a zvyšuje pravdepodobnosť koronárnej nedostatočnosti
Iné NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2Pravdepodobnosť vedľajších účinkov sa niekoľkokrát zvyšuje
kortikosteroidyMožnosť krvácania a vredov v zažívacom trakte
Diuretiká a antihypertenzívaIbuprofén znižuje účinnosť týchto liekov, ako aj zhoršenú funkciu obličiek.
tacrolimusMožná nefrotoxicita
Antikoagulanciá (Warfarín)Ich účinok sa zvyšuje
Trombolytiká (altepláza, urokináza, streptokináza)Pravdepodobnosť vnútorného krvácania sa zvyšuje
Srdcové glykozidyJe narušená funkcia srdcového svalu, znižuje sa glomerulárna filtrácia obličiek, zvyšuje sa koncentrácia glykozidov v krvi.
Cefamandol, cefotetan, cefoperazónVýskyt hypoprotrombinémie stúpa
Blokátory tubulárnej sekrécieObsah ibuprofénu v krvi stúpa a jeho vylučovanie sa zvyšuje
mifepristonuIbuprofen sa môže užiť po 8-12 dňoch po užití mifepristonu, pretože NSAID inhibujú jeho účinnosť
Chinolónové antibiotikáZvýšená pravdepodobnosť záchvatov končatín
Lieky obsahujúce lítiumKoncentrácia lítia v tele sa zvyšuje

Zmiernenie bolesti sa zvyšuje kombináciou ibuprofénu s kofeínom v primeranej miere.

Kompatibilita ibuprofénu s alkoholom

Podľa pokynov sa užívanie lieku v kombinácii s alkoholom neodporúča. Je to kvôli oxidácii xenobiotík, ktoré sú prítomné v oboch zložkách.

Ako súčasť ibuprofénu slúžia ako katalyzátory, ktoré potvrdzujú pozitívnu reakciu tela na terapeutický účinok lieku. To znamená, že pri ich minimálnej koncentrácii sa metabolický proces uskutočňuje pomalším tempom, čo im umožňuje konať včas. Preto pacient rýchlo pociťuje analgetický účinok lieku.

Pri kombinácii liečiva s alkoholom sa pozoruje zvýšený obsah xenobiotík. To vedie k zrýchleniu ich metabolizmu, pretože telo sa týmto spôsobom pokúša chrániť pred toxínmi. V dôsledku toho bude analgetický účinok liečiva pomalší alebo sa nemusí objaviť. Otrasnejším výsledkom kombinácie ibuprofénu s alkoholom môže byť poškodenie hepatocytov, ktoré hrozí vážnymi komplikáciami.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie

Podobne ako iné lieky, aj Ibuprofen má množstvo obmedzení príjmu, ktorým musíte venovať pozornosť pred začatím liečby.

Hlavné kontraindikácie:

  • neznášanlivosť na ktorúkoľvek zložku, ktorá je súčasťou lieku;
  • 3 trimester gravidity;
  • erozívne a ulcerózne patológie tráviaceho traktu;
  • bronchiálna astma;
  • zlyhanie obličiek, srdca a pečene;
  • vek menej ako 6 rokov;
  • hypertenzia;
  • porucha krvácania;
  • sklon ku krvácaniu;
  • patológia zrakového nervu;
  • alkoholizmus,
  • závažné somatické choroby;
  • krvná patológia neznámej etiológie.

K predávkovaniu liekom môže dôjsť iba vtedy, ak ignorujete prijateľné normy a nespĺňate čakaciu dobu medzi dávkami.Kritickým ukazovateľom pre dospelého je 80 - 100 mg ibuprofénu na 1 kg hmotnosti a pre dieťa - 40 mg. V tomto prípade sa príznaky intoxikácie objavia 4 hodiny po užití lieku. Trvanie odstránenia zložky je 1,5 až 3 hodiny.

Charakteristické vedľajšie účinky:

  • ospalosť;
  • nevoľnosť;
  • nepohodlie v epigastrickej oblasti;
  • závraty;
  • hučanie v ušiach;
  • hnačka;
  • zmätok vedomia;
  • sluchové postihnutie;
  • halucinácie;
  • neopodstatnená úzkosť;
  • kŕče na nohách;
  • svrbenie;
  • dýchavičnosť
  • hypotenzia;
  • žihľavka;
  • vracanie;
  • edém hrtana.

Neexistuje žiadne špeciálne antidotum na odstránenie príznakov predávkovania. Preto sa liečba uskutočňuje podľa závažnosti stavu pacienta. Pri minimálnych prejavoch príznakov sa odporúča piť viac vody, aby sa neutralizoval negatívny účinok lieku. V prípade komplikovanej situácie sa používa aktívne uhlie alebo výplach žalúdka, ak po užití lieku neuplynulo viac ako 1 hodinu. V kritickom stave by mal pacient zavolať lekára.

analógy

Ak je to potrebné, môže byť ibuprofén nahradený inými liekmi s podobným terapeutickým účinkom.

Zoznam analógov:

  • art rock;
  • NEXT;
  • Nurofen;
  • Ibuprom;
  • Je to dlhé;
  • Ibufen;
  • Suprafen;
  • Ibunorm;
  • Novigan.

Malo by byť zrejmé, že ibuprofén a jeho analógy pomáhajú iba odstraňovať nepríjemné príznaky, ale nemôžu vyliečiť chorobu. Preto, aby ste obnovili zdravie, mali by ste podstúpiť nevyhnutnú terapiu predpísanú lekárom.