Spomedzi iných látok uvoľňujúcich teplo možno Paracetamol Sirup označiť za jeden z najúčinnejších. Obsahuje zníženú dávku účinnej látky, a preto ju možno podať aj najmenším pacientom, ktorí majú iba 3 mesiace. „Paracetamol“ má silný analgetický účinok - zmierňuje bolesti hlavy, používa sa po očkovaní a odstraňuje príznaky zúbenia. Sirup je detská forma uvoľňovania a ľudia starší ako 12 rokov majú predpisované lieky v tabletách.

Forma uvoľnenia, zloženie

Sirup "Paracetamol" pre deti - koncentrovaná hustá tekutina nažltlého odtieňa, ktorá má charakteristickú ovocnú ovocnú vôňu. Lekárne predávajú fľaše 50 alebo 100 ml, uložené v kartónovej škatuli. Podrobné pokyny sú uvedené v prílohe.

Paracetamol je účinný antipyretikum.

Zloženie liečiva zahrnuje také zložky:

  • paracetamol (120 ml / 5 ml, 1,2 g / 50 ml, 2,4 g / 100 ml);
  • čistená voda;
  • aromatické prísady;
  • kyselina citrónová;
  • sladidlo atď.

Liek si môžete kúpiť bez problémov v lekárni. Recept nie je potrebný. Čas použiteľnosti lieku je 2 roky. Otvorenú fľašu skladujte na suchom a tmavom mieste mimo dosahu detí. Nepoužívajte sirup po dátume exspirácie.

Farmakologické účinky a indikácie na použitie

Liek má výrazné antipyretické a anestetické vlastnosti. Aktívne zložky sa rýchlo vstrebávajú črevnými tkanivami a potom sa distribuujú do celého tela. Metabolický proces prebieha v pečeni, kde sa liečivo rozkladá na paracetamol sulfát a glukorangid. Metabolity sa vylučujú obličkami.

 

Toxicita liečiva je spôsobená skutočnosťou, že keď sa rozloží, vytvorí sa nevýznamné množstvo paraaminofenolu, čo má negatívny vplyv na stav pečene.

Predmetný nástroj možno predpísať na tieto účely:

  • zmiernenie bolesti;
  • odstránenie bolesti pri ťahaní za chrbtom a spodnou časťou chrbta;
  • zníženie teploty pri infekčných patológiách a zápaloch;
  • zmiernenie príznakov spojených s zubami prvých zubov.

Pri vykonávaní liečby nezabudnite, že tento liek má hepatotoxický účinok, ktorý sa prejavuje dlhodobým používaním.

Neprekračujte odporúčané dávky a sirup konzumujte dlhšie ako 5 až 7 dní. Ak potrebujete dlhšiu úľavu od bolesti, poraďte sa so svojím lekárom a predpíše iné anestetikum.

V akom veku môžu byť deti podávané

Detský sirup Paracetamol sa zvyčajne predpisuje deťom starším ako 3 mesiace. Dávanie detí v mladšom veku sa neodporúča, hoci je to možné.

Pri užívaní sirupu sa musia dodržiavať vekové obmedzenia.

Ak sa liek používa na liečbu dieťaťa, ktoré ešte nemá 3 mesiace, dávku určí lekár individuálne. Okrem toho je odborník povinný monitorovať stav pacienta po celú dobu liečby.

Ako dlho antipyretikum začne pôsobiť?

Sirup začne okamžite účinkovať.

Maximálny terapeutický účinok požitia sirupu alebo suspenzie „paracetamolu“ sa dosiahne takmer okamžite (do 5 minút). Ak môžete čakať, môžete použiť čapíky alebo tablety. Ich pôsobenie sa začína 15 až 30 minút po podaní.

Paracetamol: návod na použitie pre dospelých a deti

Sirup pre deti (120 mg na 5 ml) je indikovaný pre malých pacientov. Pre dospelých výrobca vyrába rovnaké lieky vo forme tabliet. Lekáreň predáva sirup pre dospelých obsahujúci vyššiu koncentráciu účinnej látky (250 mg na 5 ml). K dispozícii je aj odpruženie a čapíky.

Prečítajte si podrobné pokyny.

Jedna dávka pre pacienta staršieho ako 16 rokov je 200 - 400 mg, denne - 3000 mg. Počas liečby týmto liekom nezabudnite, že jeho aktívne zložky majú škodlivý účinok na pečeň.

Dávkovanie a spôsob podávania

Paracetamol vo forme sladkého chutného sirupu sa môže podávať deťom vo veku 3 mesiacov.

Dávka lieku závisí od veku dieťaťa.

Pre každý vek sa vypočíta jeho vlastná dávka:

  • do 2 rokov - 5 ml;
  • 2-6 rokov - 5-10 ml;
  • 6 - 12 rokov - 10 - 20 ml;
  • nad 12 rokov - 20 - 40 ml.

Predtým, ako dajte dieťaťu nápravu, prečítajte si pokyny. Ešte lepšie je konzultovať s pediatrom. Presne určí, ktoré lieky môže dieťa a ktoré sú kontraindikované.

Osobitné pokyny na používanie sirupu

Paracetamolový sirup sa najlepšie užíva po jedle s malým množstvom vody.

Ak sa liek používa na zníženie teploty, môžete ho piť najviac 3 dni, ak ako liek proti bolesti - 5 dní.
  • Maximálny počet recepcií za deň je 4.
  • Interval medzi nimi je najmenej 4 hodiny.
  • Droga je pripravená na použitie, nie je chovaná.

Je vhodné odmerať objem lieku pomocou špeciálnej striekačky alebo lyžičky. V 1 lyžička. Hodí sa pre 5 ml sirupu alebo 120 mg paracetamolu.

Liekové interakcie s inými liekmi

Aktívne zložky sirupu paracetamolu majú tú vlastnosť, že znižujú alebo zvyšujú účinok niektorých iných liekov. Ak plánujete používať tento liek alebo ho dávate svojmu dieťaťu, pričom beriete iné lieky, nezabudnite sa poradiť s odborníkom.

Paracetamol sa má užívať opatrne v kombinácii s inými liekmi.
  • Antipyretické vlastnosti paracetamolu sú pri užívaní liekov s antiepileptickým účinkom znížené.
  • Droga zvyšuje aktivitu liekov, ktoré obsahujú kodeín, kofeín, deriváty kumarínu.
  • Tento nástroj zvyšuje účinnosť antispazmodických liekov.

Ak plánujete používať takéto lieky na potlačenie hypertermie alebo na odstránenie bolesti, musíte vziať do úvahy ďalšie dôležité pravidlo: Paracetamol a iné lieky obsahujúce rovnakú účinnú zložku nemôžete piť súčasne. Inak sa môže vyskytnúť predávkovanie sprevádzané veľmi nepríjemnými príznakmi.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie

„Paracetamol“ vo forme sirupu je odlišný v tom, že má obmedzený zoznam kontraindikácií.

Existuje len veľmi málo kontraindikácií.
  • Nepoužívajte tento liek u pacientov s poškodením funkcie pečene a poškodenou funkciou obličiek. Ženy počas tehotenstva a dojčenia sa niekedy predpisujú sirupu so zníženou koncentráciou paracetamolu.
  • Obsahuje sacharózu, takže u pacientov s diagnózou cukrovky by sa mal sirup používať opatrne.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť z hemopoetického systému, vylučovania, orgánov nervového, kardiovaskulárneho a tráviaceho systému.

Medzi najbežnejšie reakcie patria:

  • nevoľnosť;
  • ospalosť alebo podráždenosť;
  • obličková kolika;
  • chudokrvnosť.

Pri používaní paracetamolu často vzniká alergia, ktorá sa prejavuje svrbením, malými vyrážkami a sčervenaním pokožky.

Predávkovanie je sprevádzané závratmi, zvracaním, blanšírovaním kože a slizníc, ospalosťou a apatiou. Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc. Pacient je urgentne hospitalizovaný, vykonáva sa symptomatická liečba, antidotum Ν-acetylcysteín sa predpisuje intravenózne.

Analógy antipyretického sirupu

Iné lieky sa tiež vyrábajú na báze paracetamolu. Líšia sa od prezentovaného sirupu v zložení, forme uvoľňovania a samozrejme cene.

V tabuľke sú uvedené najpopulárnejšie drogy.

Č. P / pprípravaUvoľňovací formulárÚčinná látkaObjem (suma)cena
1"Panadol"sirupparacetamol100, 300 mlod 50 rub.
2"Kalpol"zavesenieparacetamol70, 100 mlod 120 rub.
3"Meksalen"sirupparacetamol100 mlod 130 rub.
4"Prohodol"zavesenieparacetamol100 mlod 110 rub.
5"Sanidol" tabletyparacetamol24 ks.150 rub
6"Flyutabs"šumivé tabletyparacetamol4, 8 12 ks.od 80 rub.
7"Efferalgan"sirupparacetamol90, 100 mlod 98 rub.

Sirup „Paracetamol“ sa osvedčil v boji proti vysokej horúčke a bolesti. Liek má silný terapeutický účinok, vykazuje svoju aktivitu do niekoľkých minút po podaní. Napriek tomu by ste nemali užívať liek a ešte viac ho dávať dieťaťu bez konzultácie s lekárom. Pred začatím používania lieku je absolútne nevyhnutné vylúčiť kontraindikácie a správne vypočítať dávku, aby sa minimalizovalo riziko vedľajších účinkov.